Matt Groening

Muž vďaka ktorému to všetko začalo... Matt Groening!

Matt Groening, celým menom Matthew Abram Groening sa narodil 15. Februára 1954 v Portlande v štáte Oregon. Je jedným z piatich detí učiteľky Margaret Groeningovej a filmára, kresliča a spisovateľa Homera Groeninga, takže pre druh umenia, ktorým se neskôr zaoberal, zdedil aj isté vlohy. Má súrodencov Marka, Patty, Lisu a Magie. V roku 1987 sa oženil s Deborah Caplan s ktorou má synov Homera (1991) a Abea (1993). Roku 1999 sa s ňou rozviedol.

Ak Vás napadá súvislosť medzi menami členov jeho rodiny a menami postáv z jeho najslávnejšieho diela, seriálu Simpsonovci, tak ste na správnej stope. Ale o tom až neskôr.

Matt prejavoval aktivitu už v mladosti, keď bol behom štúdia na Lincolnovej strednej škole v Portlande študentským prezidentom a potom sa na Evergreen State College v Olympii (štát Washington) podielal na tvorbe školských novín. Už v tej dobe veľa kreslil a rozvíjal tak svoj talent, ktorý potom naplno využil vo svojej komiksovej a seriálovej tvorbe.

Po promócii na už spomenutej Evergreen State College sa v roku 1977, keď mal 23 rokov, presťahoval do Los Angeles s hlavným cielom, živiť sa ako tvorca komiksov. Po niekoľkých neúspešných pokusoch sa presadil s komiksom Life in Hell (Život v pekle), ktorý naštartoval jeho kariéru a ktorý je aj v dnešnej dobe stále velmi populárny a dodnes vychádza v mnohých periodikách. Jeho zbierka bola taktiež vydaná v 14 knihách.

A a zakladateľa práve Life in Hell zaujal producenta spoločnosti Gracie Films Jamesa L. Brooksa natoľko, že navrhol Mattovi prácu spočívajúcu v tvorbe komediálnych animovaných skečov pre reláciu The Tracey Ullman Show v tej dobe vysielanú televíznou stanicou FOX. Groening návrh prijal a začal tak dlhoročnú spoluprácu s Brooksom. Rodinku Simpsonovcov ktorú do skečov dosadil, si diváci obľúbili natoľko, že zanedlho po svojom uvedení sa stala hlavným ťahákom show a nakoniec si vyslúžila svoj vlastný program. Ako už bolo povedané, Matt si s vymýšlaním mien pre členov rodiny Simpsonovcov príliš starosti nerobil a pomenoval ich podľa svojej rodiny. Len sebe samému dal iné meno, pretože by to bolo ľahko odhalitelné. Pre sebe vymyslel Barta (čo tiež v angličtine znamená prešmyčku slova brat – spratek). Prvý diel nazvaný Simpsons Roasting on an Open Fire (Vánoce u Simpsonových) sa v USA vysielal 17.12.1989. Seriál má doposiaľ už celých 20 sérií, aj keď sa už niekoľkokrát hovorilo o jeho konci a ani po viac ako 20 rokoch diváci na slávnu rodinku a obyvateľov Springfieldu nezanevreli. Na niekoľkých dieloch sa podielal aj ako scenárista.

V roku 1999 začal spoluprácu so scenáristom Davidom X. Cohenom na seriáli Futurama. Spolu taktiež napísali pilotný diel Space Pilot 3000, ktorý bol v USA poprvýkrát uvedený 28.3.1999. Ďalej napísal scenár k dielu Put Your Head on My Shoulder (S2E10) a na všetkých epizódach sa podielal ako dohliadajúci producent. Niekoľko rokov pred tým už začal podrobne študovať sci-fi tématiku. Groeninga na možnosti vytvoriť seriál z budúcnosti fascinovala možnosť takmer neobmedzenej fantázie a použitie svojich futuristických nápadov, ktoré do Simpsonovcov „zo súčasnosti“ nemohol zaradiť. Príbeh tu nebudem rozoberať, ten asi všetci poznáte a keby nie, tak sa poobzerajte na tejto stránke. Zatiaľ posledný, celkom 72. diel (The Devil's Hands Are Idle Playthings) bol odvysielaný 10.8.2003. Na dalších sériach odmietla stanica FOX pracovať. Ale vyzerá to, že sa dočkáme aj šiestej série a filmu Futurama: Bender’s Big Score.

Bol celkom nominovaný na 25 cien Emmy a desať nominácií premenil (deväť za Simpsonovcov, jednu za Futuramu). Ďalej ešte v roku 2002 získal Reuben Award udelovanú Národnou komiksovou spoločnosťou a roku 2004 obdržal British Comedy Award za výnimočný prínos komedii. Založil spoločnost Bongo Comics Group, v ktorej vydává svoje komiksy k seriálom Simpsonovci a Futurama. Je taktiež členom rock-and-rollovej skupiny Rock Bottom Remainders.