Dabéri

Fry - Jan Dolanský

Dolanský
Narodil sa 14. februára 1978 v Hradci Králové. Vo veľkej miere sa venuje divadelnému herectvu, prešiel cez divadlo Komedie a Divadlo na Zábradlí až do českého Národního divadla, kde pôsobí od roku 2003. Má za sebou už i filmové skutočnosti, nejväčšej úlohy sa mu pravdepodobne dostalo v roli hlavnej postavy Jakuba vo filme Perníková věž. V dabingu sme ho mohli počuť napríklad ako Charlieho v Nezvestných (AXN verzia), alebo ako Robina Hooda v rovnomennom seriáli.


Leela - Andrea Elsnerová

Elsnerová
Ak sledujete české seriály, tak možno túto herečku, narodenú 5. februára 1977 v Zábřehu na Morave, poznáte ako Andělu zo seriálu Četnické humoresky alebo Hanku z Hraběnek. V hlavnej ženskej roli ste ju mohli počuť napríklad vo V ako Vendeta, Rambo 4: Do pekla a naspäť alebo Som legenda. Dobre ju ale budú poznať i fanúšikovia Prison Break, pretože tu prepožičala svoj hlas jednej z hlavných postáv - Veronice Donovan, alebo diváci seriálu Mŕtvi ako ja za dabing Daisy Adair.


Bender - Martin Stránský

Stránský
Martin sa narodil 11. februára 1970 v Jihlave. Už prešiel mnohými divadlami a sem tam sa objaví aj v televízii alebo vo filme (Zdenek v Pravidlech lži), ale to pre nás nie je až tak podstatné, radšej sa budeme venovať jeho hlasu, pretože skúseností má určite mnoho. Hugh Laurie ako Dr. House, Hugh Grant v Denníku Bridget Jonesovej, David Boreanaz v Kostiach, Harold Perrineau v Nezvestných, Richard Dean Anderson ako MacGyver. A to je len časť z jeho dlhého zoznamu účinkovaní, tak dúfajme, že je Bender v správnych rukách.


Zoidberg - Bohdan Tůma

Tůma
Tohoto muža, ktorý sa narodil 6. septembra 1967 v Prahe, asi netreba moc predstavovať. Pokiaľ práve teraz zapnete televíziu, tak je dosť možné, že v nej začujete práve jeho hlas. Je dvorným dabérom mnohých hollywoodských stálic, pre poriadok len zopár tých najznámejších: Jim Carrey, Danzel Washington, Wesley Snipes, Will Smith. Medzi jeho najznámejšie seriálové role patrí Semir Gerkhan (Kobra 11), Hugo "Hurley" Reyes (Nezvestní), Brandon Walsh (Beverly Hills 90210) alebo Tom Scavo (Zúfalé manželky). Venuje sa i réžii dabingu (Titanic, Múmia, Gladiátor, Rambo).


Farnsworth - Dalimil Klapka

Klapka
Narodil sa 22. mája 1933 v Prahe a po vyštudovaní DAMU sa pustil na divadelní angažmá. Hral v mnohých divadlách, ale jeho domovom by sa dalo nazvat Švandovo divadlo, kde pôsobí už cez tridsať rokov. Objavil sa i na filmovej scéne, ale väčšinou skôr vo vedľajších rolách. To však neplatí v dabingu - tu stvárnil také legendy ako Columba alebo Mistra Yodu z kultových Star Wars. Väčšina z vás ho ale pravdepodobne bude poznať zo Simpsonovcov ako deda Simpsona.


Amy - Jitka Moučková

Moučková
Jitka absolvovala hudobne-dramatický obor Pražské konzervatoře a z radov ostatných dabérov trochu vybočuje tým, že nikdy nepôsobila na vrcholnej divadelnej alebo filmovej scéne. Často dabuje Naomi Watts, ale najviac známa je asi zo svojich mnohých seriálových rolí - Kate (Nezvestní - AXN verzia), Piper Halliwell (Čarodejnice), Kara "Starbuck" Thrace (Battlestar Galactica), Lily Moore Tyler (4400) nebo Angela Montenegro (Kosti). Z filmov dabovala napríklad Sáru Connor v Terminátoroch.


Hermes - Tomáš Juřička

Juřička
Nový hlas Hermesa sa narodil taktiež v Jihlave a to 26. januára 1960. Občas sa vo vedľajšej roli mihne v nejakom seriáli, alebo televíznom filme. Tú nejznámejšiu si asi zahral v seriáli Sanitka. Váčšinou dabuje Samuela L. Jacksona, Eddieho Murphyho, Willa Smitha, Willema Dafoe, Chrise Tuckera a Michaela Keatona. Hneď po Futurame je určite vaším najobľúbenejším programom Kúzelná škôlka, kde Tomáš dabuje Františka.